Klasy gimnazjalne

Rowerami przez Niepodległą!

W tym roku odchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było jednym z efektów I wojny światowej, konfliktu zbrojnego o niespotykanej wcześniej skali, który wtedy został nazwany Wielką Wojną. Żeby lepiej zrozumieć te wydarzenia postanowiliśmy się wybrać na wycieczkę rowerową szlakiem cmentarzy wojennych będących świadectwem ciężkich walk w naszej najbliższej okolicy w latach 1914-1915.

Głównym pomysłodawcą wycieczki był P. Jerzy Jasonek nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Woli Zabierzowskiej. Trasa którą mieliśmy pokonać była dość trudna, ale znalazło się 10 uczniów, którzy postanowili się zmierzyć z jej trudnościami.

Pierwszym przystankiem na trasie były Damienice, gdzie spotkaliśmy się z uczniami z Woli Zabierzowskiej i P.Jasonkiem.

W Damienicach już wszyscy razem, przekroczyliśmy Rabę i udaliśmy się na cmentarz komunalny w Bochni, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z okresu I WŚ nr 314 – jest to reprezentacyjny cmentarz okręgu IX, w którego zasięgu znajdują się również cmentarze wojenne w okolicach Niepołomic.

Z Bochni, przez wzgórze Uzbornia, dotarliśmy  do Małego Wiśnicza, następnie do Starego Wiśnicza, by w końcu dojechać na rynek w Nowym Wiśniczu. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy do Lipnicy Murowanej. W tej miejscowości, która gdzieś była ważnym miastem na szlaku handlowym prowadzącym do Krakowa odwiedziliśmy cmentarz wojenny nr 299, znajdujący się przy zabytkowym kościele św. Leonarda oraz rynek na którym co roku odbywa się słynny na całą Polskę konkurs palm wielkanocnych.

Z Lipnicy przez wzgórze Paprotna udaliśmy się do Rajbrotu, po drodze odwiedzając cmentarz wojenny nr 303. To właśnie wzgórza nad Rajbrotem i Żegociną były w grudniu 1914 roku miejscem najbardziej krwawych walk podczas operacji łapanowsko-limanowskiej, czego świadectwem są liczne cmentarze w tej okolicy.

Z Rajbrotu przez Bytomsko przejechaliśmy do Żegociny, gdzie naszedł czas na przerwę obiadową. Na koniec czekał nas jeszcze, krótki, ale dość wymagający podjazd do Rozdziela, gdzie Szkolnym Schronisku Młodzieżowym mieliśmy zaplanowany nocleg.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie pokonali około 63 km w trudnym terenie Pogórza Bocheńskiego.

Kolejny dzień powitał nas piękną pogodą. Na początek czekał nas, krótki ale dość stromy podjazd na przełęcz Widoma w Rozdzielu, skąd mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki na okoliczne wzgórza, a w chmurach na horyzoncie przebijały się nawet najwyższe szczyty Tatr.

Z Widomej przez Laskową Górną zjechaliśmy do doliny Łososiny i rozpoczęliśmy delikatny podjazd do Limanowej, gdzie na rynku zrobiliśmy, krótki postój na drugie śniadanie. Po przerwie czekał nas chyba najtrudniejszy podjazd tej wycieczki na wzgórze Jabłoniec, końcówkę podjazdu musieliśmy podejść, ale w końcu dotarliśmy pod reprezentacyjny cmentarz okręgu X nr 368 na Jabłońcu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Pisarzowa, wieś w okolicach której legioniści I brygady legionów, stoczyli w dniach 6-7 grudnia 1914 roku bitwą odwrotową, osłaniając wycofujące się oddziały Austro-Węgierskie.

Z Pisarzowej przez prawie 13 km jechaliśmy w dół, więc kolejny kilometry trasy uciekały nam bardzo szybko. W końcu jednak ruszyliśmy pod górę pod niewielki cmentarzyk wojenny nr 352 w Marcinkowicach. To właśnie tu 5 grudnia 1914 dotarli legioniści Piłsudskiego i tu natrafili na silny oddział rosyjski z którym stoczyli dwudniowy bój. Żołnierze polegli w tej bitwie spoczęli na cmentarzu na skraju lasu, który właśnie odwiedziliśmy.

Ostatni odcinek naszej trasy prowadził na szczęście w dół aż na rynek do Nowego Sącza, gdzie zakończyliśmy naszą wycieczkę.

Drugiego dnia pokonaliśmy mniej więcej 43 kilometry, osiągając najwyższy punkt naszej wyprawy czyli wzgórze Jabłoniec – 624 m npm. Łącznie z Woli Zabierzowskiej do Nowego Sącza pokonaliśmy mniej więcej 106 km i ponad 1500 metrów przewyższenia. Trasa była dość trudna, ale satysfakcja z jej pokonania może być naprawdę spora.

W wycieczce udział wzięli : Maja Zawiła, Karolina Nitsch, Wiktoria Śledź, Bartek Kiełbania, Adam Schabowski, Franek Szeląg, Wojtek Wojcieszko, Antek Satała, Oskar Pajdzik i Hubert Maciejak, oraz jako opiekunowie Jerzy Jasonek i Krzysztof Nowak, którym pomagał Andrzej Drabik.