patron – artykuł

Święto Patrona Szkoły – postanowiliśmy pochylić się nad szacunkiem

Święto Patrona Szkoły wpisało się na trwale w tradycję naszej placówki. Zawsze jest to wydarzenie bez precedensu, nie tylko na tle innych szkół w gminie czy powiecie, ale również w skali kraju. Przypomnijmy chociażby akcję pisania przez naszych uczniów listów do wszystkich (sic!) monarchów świata, z których większość odpisała, albo spektakularne happeningi z pogranicza land artu jakich nie powstydziłyby się najlepsze szkoły z Japonii czy Chin (np. żywy portret króla złożony z uczniów czy łańcuch ludzkich dłoni w kształcie serca oplatający naszą szkołę). Podejmowane działania doceniły media ogólnopolskie jak również najważniejsi politycy w kraju, czego wyrazem były okolicznościowe listy z gratulacjami. Napisali do nas m.in.  śp. Lech Kaczyński –  prezydent RP oraz Donald Tusk – ówczesny premier RP.

Każdego roku rozpatrujemy jeden z aspektów szerokiej działalności naszego patrona. Tym razem postanowiliśmy pochylić się nad szacunkiem jakim król Kazimierz darzył potrzebujących. Pięknie przestawia nam postawę monarchy w tym względzie legenda o królewskim trzosie wskazująca na dbałość naszego władcy o wszystkich poddanych. Znana jest również troska jaką król otaczał innowierców i dbał o to,  by w naszej ojczyźnie czuli się bezpiecznie.

I to właśnie szeroko rozumiany szacunek był słowem – kluczem  tegorocznych obchodów.

Uczniowie w tym dniu oglądali filmy pokazujące trudne nieraz relacje rówieśnicze. Grupowo, w klasach wykonywali koszulki, które ozdabiali napisami i rysunkami zachęcającymi do szacunku wobec osób starszych, swoich kolegów, cudzoziemców itp.

Wraz z wychowawcami realizowali scenariusze zajęć, podczas których mogli „zmierzyć” poziom szacunku i empatii jaki mają w sobie dla bliźnich.

Na apelu, na który jak co roku przybyli niezawodnie: Dyrektor Wydziału Edukacji – Wiesław Bobowski i ks. Prałat Stanisław Mika, wręczyliśmy nagrody w konkursach organizowanych w ramach Święta Patrona. Były to: Gminny Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim oraz trzy konkursy plastyczne: o pomaganiu, o niepełnosprawnych bohaterach i o urokach architektury mniejszości etnicznych z terenów Polski.

Na koniec nasze najlepsze szkolne wokalistki mistrzowsko wykonały utwory: z musicalu Skrzypek na dachu, piosenkę Maryli Rodowicz Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, Tolerancję z repertuaru Stanisława Sojki i Dziwny jest ten świat Czesława Niemena.

Kulminacją tegorocznych obchodów była seria spotkań z niezwykłymi ludźmi.

Aż trudno uwierzyć, że wszyscy zaproszenie przyjęli i tak skorelowali kalendarze, że w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością.

A przybyli do nas nasi dzielni niepołomiccy strażacy, ułani, pielęgniarka Iwona Zub, wolontariusze z Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata, pochodząca z Ukrainy p. Tatiana Avramenko, Nigeryjczyk Longinus Uwakwe,   reżyser i reporter Monika Meleń , podróżniczka Anna Lisowska, judaistka Anna Jodłowiec – Dziedzic z Muzeum Narodowego oraz niezwykły bezręki artysta malujący stopami- p. Stanisław Kmiecik  z żoną.

Każdy z zaproszonych gości z wielką pasją opowiadał o swojej pracy  i zainteresowaniach.

Wszyscy uczniowie po tym dniu, bogatsi o wiedzę i doświadczenie naszych wspaniałych gości, nabrali odrobinę większego szacunku dla ludzi wokół siebie. Stali się po prostu lepsi.

Mikołaj Schabowski

koordynator uroczystości