Klasy drugie w Muzeum Górali i Zbójników

Dnia 4.06.  klasy 2a, 2b, 2c wybrały się na wycieczkę do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdroju. Na początku przewodnik oprowadził nas po muzeum. Odwiedziliśmy  zabytkową chałupę góralską  z XIX wieku – Dom pod Trzema Madonnami, zameczek zbójnictwa karpackiego.

Dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie górali i zbójników. Każdy mógł spróbować prać na tarce, spać na sianie, deptać kapustę, wycisnąć oscypka, przymierzyć piękny stój góralski, zadzwonić dzwonem w dzwonniczce, a nawet zakuć kogoś w dyby.

Uczniowie, podzieleni na grupy, poszukiwali również skarbu zbójnickiego. Otrzymali mapę oraz worek ze wskazówkami, gdzie mają go szukać. Wszyscy ze swoich zadań wzorowo się wywiązali.

Na koniec dzieci brały udział w warsztatach artystycznych- do wyboru:  malowanie ciupag, ptaszków, malowanie na szkle, filcowanie. Każdy uczeń zabrał sobie swoje dzieło. Na koniec każdy jeszcze zakupił pamiątkę z miejsca pobytu.

Muzeum przybliżyło nam góralskie tradycje i zbójnickie legendy. Była to fantastyczna przygoda.