Wydarzenia

Dzień Patrona 2017

There is no gallery selected or the gallery was deleted.

3 marca w piątek w Szkole Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach obchodziliśmy coroczne Święto Patrona. Od wielu lat dzień ten jest niezwykły i spędzany w nietuzinkowy sposób – nie ma klasycznych lekcji, a nauka odbywa się poprzez zabawę i udział w ciekawych wydarzeniach. W poprzednich latach tworzyliśmy m.in. gigantyczny napis skierowany do króla Kazimierza, który – mamy nadzieję – odczytał go z nieba. Ułożyliśmy żywy portret naszego patrona ze wszystkich uczniów szkoły. Stworzyliśmy żywą flagę Polski i Unii Europejskiej. Innym razem wielkim sercem ułożonym z naszych rąk otoczyliśmy całą szkołę.  Nasze działania docenili m.in. prezydent Lech Kaczyński i były premier Donald Tusk, czego dowodem są skierowane do szkoły listy. Pism z gratulacjami jest zresztą więcej w związku z przeprowadzoną w naszej szkole wielką akcją pisania listów do wszystkich (sic!) monarchów świata.

W tym roku, naśladując gospodarczy aspekt rządów naszego wielkiego patrona, postawiliśmy na przedsiębiorczość. Uczniowie musieli przygotować konkretny biznes i poprowadzić go podczas święta. Na ten dzień wprowadziliśmy denar jako walutę obowiązującą (tak jak w czasach króla Kazimierza) i w tej walucie należało wykazać się jak największym zyskiem.

Pomysły i zaangażowanie uczniów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Reklama, marketing, badanie rynku – okazało się, że wszystkie te zagadnienia są świetnie znane naszym dzieciom. Wielkie korytarze naszej szkoły ledwo co pomieściły sklepy, restauracje i punkty usługowe przygotowane przez uczniów. Królowały bary, cukiernie i restauracje. Były również zakłady fryzjerskie i fotograficzne. Za drobną opłatą można było sprawdzić się na jednej z trzech działających w szkole strzelnic, spróbować szczęścia w loterii, przedłużyć sobie paznokcie lub polatać w wirtualnej rzeczywistości.

Klasowym biznesom towarzyszyły niezwykle staranie przygotowane stoiska, ukazujące rzadkie i niekiedy wymierające już zawody jak: szewc, kowal, pszczelarz, kołodziej, krawiec czy zecer. Wystawy przygotowane przez rodziców poszczególnych klas robiły na wszystkich oszałamiające wrażenie.

Na stołówce można było podziwiać prace pokonkursowe naszych uczniów: „Jaki zawód będę wykonywać w przyszłości”.

Sala gimnastyczna została w tym dniu zamieniona na targ staroci, na którym każdy uczeń mógł wziąć udział w wielkiej wymianie zabawek.

Inwencja i pomysłowość uczniów okazały się nieograniczone. Obserwując ich, można było odnieść wrażenie, że widzimy przyszłych biznesmenów i przedsiębiorców, którzy doskonale poradzą sobie w dorosłym życiu. Nauka poprzez zabawę odniosła swój skutek, a król Kazimierz może być spokojny o przyszłość tego kraju, skoro rośnie pokolenie takich ekonomistów.

Ze swojej strony możemy zapewnić wszystkich rodziców, że dołożyliśmy wszelkich starań, by granice nauki i zabawy nie zostały przekroczone.

Wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy tak chętnie włączyli się w obchody tegorocznego Święta Patrona, składamy gorące podziękowania.

Projekt dofinansowany był ze środków UMiG w Niepołomicach, za co serdecznie dziękujemy.

Mikołaj Schabowski

pomysłodawca i koordynator Święta Patrona Szkoły