Drama Club

X Festiwal Teatrów w Języku Angielskim „The Stage Is Yours”

X Festiwal Teatrów w Języku Angielskim ”The Stage Is Yours” dla szkół podstawowych z powiatu wielickiego już za nami. 31 maja 2019 r. z przyjemnością i radością patrzyliśmy, jak dobrze przygotowani byli uczniowie. Cieszy nas, że z roku na rok poziom spektakli jest zdecydowanie wyższy pod względem znajomości języka angielskiego, poprawnej wymowy i zdolności aktorskich dzieci, co sprawia, że jury ma coraz trudniejsze zadanie. Dodatkowo, już drugi rok z  rzędu, zaprezentowane zostały dwa spektakle napisane w języku angielskim przez uczestników, którzy od kilku lat biorą udział w Festiwalu. Utwierdza nas to w  przekonaniu, że udział w tym wydarzeniu wpływa na wszechstronny rozwój uczniów i wyzwala ich kreatywność.

Organizatorem Festiwalu jest Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach we współpracy z Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Pomysł na to wydarzenie zrodził się w 2010 roku, gdy Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach był  mgr Wiesław Bobowski. Wtedy część konkursowa Festiwalu miała miejsce w sali kina przy kościele w  Niepołomicach, a od 2011 roku wydarzenie odbywa się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Przez wszystkie 10 lat trwania Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim „The Stage Is Yours” nieprzerwanie patronuje mu Burmistrz Miasta i  Gminy Niepołomice mgr inż. Roman Ptak.

W tegorocznym Festiwalu zaprezentowało się 85 uczniów z klas od IV do VIII przygotowanych przez nauczycielki języka angielskiego ze szkół podstawowych powiatu wielickiego: SP im. S. E. Podoskiej w  Grajowie, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju, SP im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici, SSP im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej, SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu oraz SP im.  Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Zaproszenie do Jury X Festiwalu przyjęły:

Marlena Chudzio, gość specjalny jubileuszowej edycji Festiwalu, absolwentka Teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktorka, redaktorka i prezenterka Faktów w radiu RMF FM, jurorka podczas I Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim w 2010 roku i kilku następnych.

Caroline Korabik, właścicielka Szkoły Językowej Hekima w Niepołomicach oraz nauczycielka języka angielskiego.

Barbara Kowalska, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcącym im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach.

Marta Makowska, aktorka Staniąteckiej Grupy Teatralnej reprezentująca Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice.

Jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce  – Ash Colours, SSP im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej

II miejsceThis Is Us,  SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

III miejsceMr Twardowski, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju

WyróżnienieChristmas Carol, SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu

Najlepszy Aktor: Filip Augustynek, SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu

Najlepsza Aktorka: Anna Tylka, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju

Wyróżnienia indywidualne za grę aktorską otrzymali:

Antoni Grochot, SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu

Oliwia Jędrzejek, SSP im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej

Nicole Human,  SSP im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej

Wiktoria Depta, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Aleksandra Ostromęcka, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Najlepszy plakat: Emilia Azierska, SSP im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej

Wyróżnienie za plakat: Milena Gradoś, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju

Dyplomy i nagrody laureatom i uczestnikom wręczyli: Honorowy Patron Festiwalu Burmistrz Miasta i  Gminy Niepołomice mgr inż. Roman Ptak, Dyrektor Wydziału Edukacji mgr Wiesław Bobowski oraz Dyrektor SP im. Króla Kazimierza Wielkiego mgr inż. Alina Jachimczak.

Oprawę artystyczną podczas uroczystego ogłoszenia wyników jubileuszowej edycji zapewniły Anna Cieśla i Natalia Styczeń – absolwentki Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w  Niepołomicach, które w latach 2012-2014 także występowały i odnosiły sukcesy podczas Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim. Anna Cieśla, wykonała autorską piosenkę „Mind Races”, a Natalia Styczeń  zaśpiewała  „Beautiful” Christiny Aguilery.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice Romanowi Ptakowi za udzielenie i sprawowanie Honorowego Patronatu nad Festiwalem oraz za ufundowanie nagród dla uczestników. Wyrazy podziękowania składamy Wydawnictwu Oxford University Press za przekazane nagrody dla laureatów konkursu. Dziękujemy Marlenie Chudzio, Caroline Korabik, Barbarze Kowalskiej i Marcie Makowskiej za pracę w komisji oceniającej oraz Dyrektorowi Kajetanowi Konarzewskiemu i Pracownikom Małopolskiego Centrum Dźwięku Słowa za pomoc w organizacji wydarzenia. Słowa wdzięczności kierujemy w stronę nauczycieli, którzy wyreżyserowali przedstawienia i zadbali o jak najlepsze przygotowanie uczniów, Paniom Barbarze Banaś, Monice Bobuli, Agnieszce Frąś, Iwonie Nowak i  Małgorzacie Porębskiej. Dziękujemy rodzicom i  wszystkim osobom za pomoc na każdym etapie przygotowań oraz wspaniałym uczniom za zaangażowanie i  dostarczenie niezapomnianych wrażeń.

Mamy nadzieję, że Festiwal nadal będzie się rozwijał, a kolejne 10 lat będzie równie udane jak poprzednie. Już dziś zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych powiatu wielickiego na XI  Festiwal Teatrów w Języku Angielskim „The Stage Is Yours” za rok. Do zobaczenia!

Magdalena Pudo

Zdjęcia:  Jakub Porąbka, MCDiS

This is Us

Choreografię do spektaklu ułożyła Nadia Żurawska z kl. 8d.

Nasze sukcesy i zrealizowane spektakle

Opiekun i założyciel Drama Club,

Magdalena Pudo